U okviru Programa podrške neformalnim grupama, koji je raspisao Užički centar za prava deteta u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“, koji podržava Delegacija EU u Srbiji, realizovano je 10 projekata neformalnih grupa, koje su radile na razvoju lokalne zajednice i okupljali građane radi rešavanja lokalnih problema i izazova, a u skladu sa vrednostima i ciljevima u procesu pristupanja Srbije EU.
Ova podrška je doprinela razvoju neformalnih grupa koje su aktivno delovale na lokalnom nivou, jačanju njihovih kapaciteta što je dominantno doprinelo razvoju lokalne zajednice, razvoju okruženja koje je postalo podsticajno za aktivnosti neformalnih grupa i aktivizam građana.
Na završnom događaju koje je održan 23. oktobra, u prostorijama Biznis Inovacionog centra u Kragujevcu, predstavljene su rezultati realizovanih aktivnosti velikog broja projekata koje su bili usmerene ka informisanju i podizanju svesti lokalnog stanovništva o određenom problemu i korišćenju razvojnih potencijala zajednice; uređenju javnih prostora namenjenih lokalnom stanovništvu – parkova, međublokovskih prostora, pešačkih staza, isl.; angažovanju zajednice kroz različite formate – peticije, tribine, debate, okrugle stolove, radionice, ulične akcije i sl.; kreiranju komunikacionih kampanja i sadržaja za društvene mreže i tradicionalne medije – postovi, video klipovi, animacije, podkasti.
Nakon prezentovanja rezultata od članova tima Razvojnog biznis centra Kragujevac, otvorena je panel diskusija sa predstavnicima neformalnih grupa, otvorena su sledeća pitanja od značaja za zajednicu, na temu – Zašto je važan građanski aktivizam; Šta je motivacija neformalne grupe da se okupe oko problema i pokrenu veliki broj građana na akciju? Koji su izazovi pri realizaciji građanskih inicijativa i kako ih prevazići? Šta je sve moguće postići kroz građanski aktivizam?
Panel diskusijii su se priključili svi učesnici događaja, razne akteri u zajednici, predstavnici obrazovnih institucija I oni najmlađi, učenici srednjih škola.
Odabrane neformalne grupe realizovale su svoje projekte prvenstveno uz podršku posredničkih organizacija u okviru EU Resurs centra.
Posrednička organizacija Razvojni biznis centar Kragujevac je bila podrška u uspešnoj realizaciji projektnih aktivnosti sledećih neformalnih grupa:
- NG „Blok 19a“ – Ozelenimo, čuvajmo, živimo!, Beograd
- NG „Za naš Petrovac“- Izrada teretane na otvorenom, Kragujevac
- NG „ZaDrugarstvo Vranovo“- Ekolog i ja – za Vranovo bez divljih deponija, Smederevo
- NG „Četverac sa Metinog brda“ – Staza Josifa Pančića – od smetlišta do šetališta, Kragujevac
- NG „Topola“- Sačuvajmo nasleđe od zaborava – popis istorijskih spomenika na teritoriji opštine Topola, Topola“
- NG „Pokret za inkluzivno studiranje“ – Pristup odbijen – studiranje sa invaliditetom, Beograd
- NG „Dešavanja u našem gradu“- Rešavanje problema bahatog parkiranja u Kragujevcu, Kragujevac
- NG „Za naš Beograd“- Ulepšajmo naš grad, Beograd
- NG „Grupa samopomoći“- Digitalno uključivanje, Velika Plana
NG „Za najlepšu Draču“ – Projekat za obnovu Doma kulture Drača, Drača